http://tavsancik.blogcu.com - Dantel Örnekleri ve Elişleri Hobi dantel,oya,danteller,dantel örnekleri,oyalar,oya modelleri,dantel havlu,dantel havlu kenarları,havlu kenarı örnekleri,kenar dantelleri,salon takımları,dantel bohça,dantel ornekleri,bohça örnekleri…
Hemen Tarot Falınıza Bakalım Hemde Ücretsiz
Yelek Örgü Örnek

basit orgu modelleri

örgü panço

TIĞ ÖRGÜSÜ BEBEKTüm Kategoriler


Sayfalar


http://tavsancik.blogcu.com


yapılışı:

Malzeme;

- 3,5 no lu şiş

- 2 adet 100 gramlık Nako- Rekor ( renk-966)

- 1 adet 100 gramlık Nako- Rekor (renk-219)

- 1adet 43 cm.lik fermuar

Arka:

3,5 nolu şişe, 219 nolu iple 128 ilmek atılır.2 ters-2 düz 13 sıra lastik örülür. Ardından 966 noolu ip takılır ve 10 ilmek kenarlardan 2 ters -2 düz örülerek hırkanın yanlarına lastikler oluşturulur. Koltuk kesimine kadar düz örülür -24cm-.koltuk kesimi için; kenarlardaki 10 ilmek örülür 1 ilmek örülmeden alınır,diğer 2 ilmek beraber örülerek,örülmeyen ilmek bu beraber örülen ilmeğin üstüne geçirilir. Bu eksiltme her 3 sırada bir 3 defa tekrarlanır.

Örgü 40 cm. olduğunda yaka için ortadan 20 ilmek kesilir. Omuzlar için bırakılan eşit sayıdaki ilmekler 3 sıra daha örülüp bitirilir. Örgü lastikle beraber 42 cm olacaktır)

Kol:

219 nolu iplikle, 50 ilmek şişe atılır 13 sıra örüldükten sonra 966 nolu iplik takılarak 20 ilmek örülür. Daha sonra ki 10 ilmek (2 ters- 2 düz -2 ters- 2 düz-2 ters) örülüp bir lastik oluşturulur. Geriye kalan 20 ilmek yine düz örülür. Ve her 5 sırada bir kenarlardan birer ilmek artırılarak 26 cm. olduğunda kenarlardan 3 ilmek örülür ve hırkanın arka parçasında yapılan eksilme işlemi kolda her 4 defa her 3 sırada bir yapılır. 7 sıra daha ördükten sonra örgü bitirilir.

Ön:

219 nolu iplikle, 54 ilmek şişe atılır 13 sıra örüldükten sonra 966 nolu iplik takılarak dikilecek kenarda yine 10 ilmek 2 ters endash 2 düz örülür. Geriye kalan örgü düz örülür. Ve örgüye düz devam edilir.17 sıra ördükten sonra örgü ikiye ayrılır. Kenardaki 10 ilmekten sonra 13 ilmek düz örülür ve her 3 sıra da bir, bir ilmek cep için arttırılır. 35 sıra ördükten sonra diğer parça örülmeye başlanır ancak bunda her 3 sırada bir, bir ilmek eksiltilir. Bunda da 35 sıra örüldükten sonra örgü birleştirilir ve düz örülmeye devam edilir. Örgü 24 cm. olduktan sonra koltuk kesimi yapılır. ( arka parçada tarif edilmişti.) bu eksiltme işlemi her 3 sırada bir, 3 defa yapılır. Örgü 37 cm. olduktan sonra düz kısımdan yaka oyuntusu için (4,3,2, 3 defada birer ilmek olmak üzere yaka için ilmekler kesilir. Örgü 42 cm olduğunda örgü bitirilir. Diğer parçada örülürken simetriği olmasına dikkat edilir.

Cep:

Cep yapımı için 966 nolu iplikle cep için arttırma yapılan kısımdan 28 ilmek çıkartılır. 3 cm ördükten sonra her iki taraftan da birer ilmek arttırılır. 10 cm olduğunda örgü bitirilir ve örgüye dikilir.

Cepte eksiltme yapılan taraftan 219 nolu iple 28 ilmek çıkartılır ve 2 ters endash 2 düz ,9 sıra bir lastik örülür ve örgü bitirilip örgüye dikilir.

Yaka:

Ön ve arka parçalar dikilir. Yaka için 88 ilmek 219 nolu iple çıkartılır. 9 sıra, 2 ters endash 2 düz olacak şekilde yine bir lastik örülür ve yakanın ters dönmesi için düz örülenler ters, ters örülenler düz örülmeye 11 sıra daha devam edilir ve sonra örgü bitirilir.

Fermuar dikimi için yine 219 nolu iplikle düz kısımdan ilmek çıkartılır. -İlmekleri bir sıra atlayarak çıkartırsanız marullanma olmaz.- ilk sırasını hırkanın ön yüzünde ters gelecek şekilde bir sıra ters örüyoruz -dikilmiş havası versin diye- diğer 2 sırayı düz örüyoruz. Sonra yine bir sıra ters buda örgünün arkaya dönmesini sağlamak için sonra yine 2 sıra düz örüp örgüyü bitiriyoruz. Düz örgüyü arkaya kıvırarak dikiyoruz.. Her iki tarafta dikildikten sonra fermuarı yerleştiriyoruz , iğneliyoruz. Onuda elimizle dikiyoruz. Yaka kısmında fermuarın boynuna bir zarar vermesin diye fermuarın uç kısmını yaka lastiğinin arasına kaydırarak dikiyoruz.

http://tavsancik.blogcu.com
About the Author

admin

Comments


No comments yet! Be the first:

Your ResponseEn Çok Görüntülenen


Yandex.Metrica
Örgü dantel modelleri Örgü dantel modelleri
Zirve100 Sayac